Přestože se National Hockey League (NHL) řídí obecnými pravidly ledního hokeje, mírně se liší od pravidel používaných v mezinárodních hrách organizovaných Mezinárodní hokejovou federací, jako jsou olympijské hry.

Časový harmonogram hry

V Národní hokejové lize mají týmy mezi přerušeními hry 18 vteřin (5 vteřin hostující tým, 8 vteřin domácí tým, 5 vteřin na seřazení v místě vhazování) na vystřídání svých hráčů, s výjimkou televizních přestávek. Televizní přestávka trvá dvě minuty a nastává třikrát za třetinu: během normálního přerušení hry po 6., 10. a 14. minutě třetiny, pokud se nehraje přesilová hra nebo právě nepadl gól. Každý tým si také může vzít jeden 30sekundový oddechový čas, který lze využít pouze během normálního přerušení hry.

Hokejové kluziště

Diagram na hokejovém kluzišti
Hlavní článek: Hokejové kluziště: Hokejové kluziště

Hokejové kluziště je ledová plocha, která má obdélníkový tvar se zaoblenými rohy a je obehnána stěnou, obvykle nazývanou „prkna“. V NHL má rozměry 25,91 × 60,92 metru (85 × 200 stop), zatímco mezinárodní normy požadují kluziště o délce 60-61 metrů a šířce 29-30 metrů (196,85-200,13 stop × 95,14-98,43 stop). Středová čára rozděluje ledovou plochu podélně na dvě poloviny. Středová čára se používá k posuzování porušení ledové plochy. Jsou zde dvě modré čáry, které rozdělují kluziště zhruba na třetiny. Dělí ledovou plochu na zóny. U každého konce kluziště je tenká červená branková čára, která se táhne po celé šířce ledu. Slouží k posuzování gólů a odpískání icingu.

Novinkou v sezóně 2005-06, po testování v American Hockey League, je lichoběžník za každou brankovou sítí. Brankář může rozehrát puk pouze v tomto prostoru nebo před brankovou čarou. Pokud odehraje puk za brankovou čárou a ne v lichoběžníku, rozhodčí mu udělí menší dvouminutový trest za zdržování hry. Toto pravidlo je všeobecně označováno jako „Brodeurovo pravidlo“ podle brankáře New Jersey Devils Martina Brodeura, jehož hra s pukem za brankou je považována za příčinu vzniku tohoto pravidla.

Skórování a vítězství

Gólu je dosaženo, když puk zcela překročí brankovou čáru a vnikne do sítě. Gól může být neuznán za následujících okolností:

• skórující tým je během hry potrestán;
  • puk je usměrněn do branky vysokou holí (nad břevnem), rukavicí nebo bruslí útočníka (se zřetelným pohybem kopačky – zahnutí brusle je povoleno);
  • zásah brankáře
  • puk vnikne do branky poté, co rozhodčí hodlá přerušit hru;
  • puk vnikne do branky poté, co se rozsvítí zelené světlo (za brankami) signalizující konec třetiny. (V hokeji nejsou povoleny „střely se sirénou“)

Vítězí tým, který má na konci základní hrací doby více gólů. Pokud je stav utkání v základní hrací době na konci základní hrací doby nerozhodný, nastupuje pětiminutové prodloužení 4 na 4 s náhlou smrtí; kterýkoli tým, jenž během prodloužení vstřelí gól, okamžitě ukončí zápas vítězstvím. Pokud ani během této doby žádný z týmů neskóruje, následují nájezdy. Tři hráči z každého týmu jsou vybráni svými trenéry a střídají se v možnosti skórovat na soupeřova brankáře, přičemž metoda je funkčně totožná s trestnými stříleními. Toto pořadí končí ve chvíli, kdy jeden z týmů musí mít matematicky více gólů v nájezdech než druhý, čímž vyhrává zápas. Pokud ani jeden z týmů nevyjde z rozstřelu vítězně, pokračuje se v rozstřelu po jedné brance, dokud jeden tým neskóruje a druhý ne, a v takovém případě vyhrává tým, který skóroval. Žádný hráč nesmí střílet dvakrát, dokud všichni hráči na střídačce nevystřelí.

Tým, který prohraje zápas v prodloužení nebo na nájezdy, obdrží jeden bod do tabulky; přidělování bodů za zápas poraženým týmům je předmětem diskusí mezi fanoušky a médii.

Nájezdy se v play-off neprovádějí. Pokud je stav utkání play-off na konci základní hrací doby nerozhodný, nastupuje místo toho dvacetiminutové prodloužení 5 na 5 s náhlou smrtí. Hra v tomto formátu pokračuje neomezeně dlouho, dokud není vstřelen gól; tým, který tento gól vstřelí, okamžitě vyhrává zápas. Další dvacetiminutová prodloužení se hrají podle potřeby, dokud není vstřelen vítězný gól.

Ofsajd

Hlavní článek: V ledním hokeji se o ofsajdu hovoří, pokud hráč útočícího týmu vstoupí do útočného pásma dříve než puk (pokud bránící tým nezaveze puk do vlastního pásma). Pokud dojde k přestupku proti pravidlům o ofsajdu, čárový rozhodčí odpíská přerušení hry a v neutrální zóně se provede vhazování. Během výluky v letech 04-05 liga zrušila pravidlo o přihrávce do ofsajdu nebo přihrávce na dvě čáry, které vyžadovalo přerušení hry, pokud byla přihrávka vycházející z obranného pásma týmu dokončena na útočné straně středové čáry, pokud puk nepřešel čáru dříve než hráč. Odstranění dvouřádkového ofsajdu bylo jednou z několika změn pravidel, jejichž cílem bylo zvýšit celkové skóre, které od počátku 90. let 20. století klesalo.

Icing

Hlavní článek: Icing

Icing nastane, když hráč vystřelí puk přes středovou čáru i brankovou čáru soupeřova týmu, aniž by puk prošel do sítě. Při vzniku icingu přeruší čárový rozhodčí hru, pokud se bránící hráč (jiný než brankář) dotkne puku dříve, než to stihne útočící hráč. Hra je obnovena vhazováním v obranném pásmu týmu, který se přestupku dopustil. Icing se neprovádí u týmu, který má zkrácenou přesilovku. Pokud brankář udělá pohyb od své branky, aby rozehrál puk, je icing okamžitě odpískán (na rozdíl od malého a mezinárodního hokeje, kde musí brankář rozehrát puk, aby byl icing odpískán). Icing může být také mávnut, pokud podle názoru rozhodčích měl bránící tým reálnou možnost odehrát puk před přechodem brankové čáry.

Podle pravidel po výluce v letech 2004-2005, pokud se tým proviní icingem, nesmí před následujícím vhazováním provést střídání.

Tresty

Hlavní článek: Trestné střílení: Penalty

Penalta je trest za porušení pravidel. Všechny tresty nařizuje rozhodčí, zatímco čároví rozhodčí mohou nařizovat pouze zjevné technické přestupky, například příliš mnoho mužů na ledě. V NHL může čárový rozhodčí také odpískat závažné tresty za úmyslné zranění, které rozhodčí mohl přehlédnout.

Při trestu je hráč, který se přestupku dopustil, poslán na trestnou lavici. Drobné přestupky jsou považovány za menší tresty a hráč je vyloučen z ledové plochy na dvě minuty hry. Nebezpečnější přestupky, například rvačky, jsou považovány za velké tresty a jejich délka je pět minut. Potrestaný tým nemůže hráče na ledě nahradit, a je tedy po dobu trestu oslaben. Obvykle mají hokejové týmy na ledě pět bruslařů (kromě brankáře), takže pokud je nařízen menší nebo větší trest, hraje se pět na čtyři.

Tato situace se nazývá přesilová hra pro tým, který se neprovinil, a oslabení pro tým, který se provinil. Při přesilové hře má tým mnohem větší šanci skórovat než při normální hře. Pokud je potrestanému týmu během menšího trestu vstřelen gól, trest okamžitě končí. Na rozdíl od menších trestů musí být větší tresty odpykány do konce, bez ohledu na počet gólů vstřelených během přesilové hry.

Existují výjimky z pravidla, kdy tým nemůže po trestu vystřídat hráče na ledě: vzájemné větší tresty za rvačku, kde jsou dva účastníci rvačky, budou mít za následek, že každá osoba dostane pět minut, ale tresty neovlivní sílu na ledě ani jednoho z týmů (hra zůstává pět na pět), ledaže pokud je některý hráč považován za strůjce rvačky, dostane dvouminutový menší trest. Existují také „náhodné“ menší tresty, kdy jsou tresty nařízené proti oběma týmům uděleny současně a jsou stejně dlouhé, takže ani jeden z týmů nedostane přesilovou hru. Hráči jsou při přerušení hry propuštěni z trestné lavice

Existují také herní a desetiminutové tresty, které jsou vyhrazeny pro přestupky, jako je pokračování ve sporu s rozhodčím nebo pro tresty za úmysl zranit. Přestupky nemají vliv na sílu provinivšího se týmu na ledě, ačkoli jsou obvykle doprovázeny menším, dvojnásobným menším nebo pětiminutovým větším trestem.

Různé kombinace trestů mohou také vyústit v zápasy jako 5 na 4, 5 na 3, 4 na 3, 4 na 4 nebo (vzácně) 3 na 3.

1. Diamos, Jason. (16. září 2005). Nové pravidlo připraví Brodeura o zbraň. New York Times (vyžadováno předplatné). Získáno 2007-03-02.
  2. Jones, Tom. (18. září 2005). Brodeur nezvládá nové pravidlo dobře. Petersburg Times. Získáno dne 2007-03-02.
  • Oficiální pravidla NHL

National Hockey League

Anaheim Ducks

Arizona Coyotes (přesun do Centrální divize pro rok 2021-22)