Míg a National Hockey League (NHL) a jégkorong általános szabályait követi, ez némileg eltér a Nemzetközi Jégkorong Szövetség által szervezett nemzetközi játékokon, például az olimpián használt szabályoktól.

Játékidőzítés

A National Hockey League-ben a játékmegszakítások között a csapatoknak 18 másodpercük van (5 másodperc a vendégcsapatnak, 8 másodperc a hazai csapatnak, 5 másodperc a felálláshoz a kezdés helyén) arra, hogy lecseréljék játékosaikat, kivéve a TV-idők alatt. A TV-idők két percig tartanak, és periódusonként háromszor fordulnak elő: a rendes játékmegszakítások során a játékrész 6, 10 és 14 perce után, kivéve, ha a játékrészben erőjáték van, vagy éppen gólt szereztek. Minden csapat egy 30 másodperces időkérést is igénybe vehet, amelyet csak a rendes játékmegszakítás alatt lehet kivenni.

Hokipálya

A hokipálya ábrája
Főcikk: Hokipálya

A hokipálya egy téglalap alakú, lekerekített sarkokkal rendelkező jégpálya, amelyet egy fal vesz körül, amelyet általában “palánknak” neveznek. Az NHL-ben 25,91 x 60,92 méter (85 x 200 láb), míg a nemzetközi szabványok szerint a jégpálya 60-61 méter hosszú és 29-30 méter széles (196,85-200,13 láb x 95,14-98,43 láb). A középvonal hosszában kettéosztja a jeget. A középvonalat használják a jegesedési szabálytalanságok megítélésére. Két kék vonal nagyjából harmadokra osztja a jégpályát. Ezek a jeget zónákra osztják. A jégpálya mindkét végéhez közel egy-egy vékony, a jég szélességében húzódó piros gólvonal található. Ezt használják a gólok és a jegelés megítélésére.

A 2005-06-os szezonban az Amerikai Hoki Ligában történt tesztelés után újdonságként egy trapézvonal található minden kapus hálója mögött. A kapus csak ezen a területen belül vagy a gólvonal előtt játszhatja meg a korongot. Ha a korongot a gólvonal mögött, és nem a trapézon belül játssza meg, a játékvezetők 2 perces kisbüntetést szabnak ki játékkésleltetésért. Ezt a szabályt széles körben “Brodeur-szabályként” emlegetik, a New Jersey Devils kapusa, Martin Brodeur után, akinek a kapu mögötti korongkezeléséről úgy vélik, hogy ez a szabály az oka.

Gólszerzés és győzelem

A gól akkor születik, amikor a korong teljesen átlépi a gólvonalat és a hálóba kerül. A gólt a következő körülmények között lehet megtagadni:

• a gólt szerző csapat a játék során büntetést kap;
  • a korongot a támadó magas botjával (a keresztléc felett), kesztyűjével vagy korcsolyájával (határozott rúgó mozdulattal – a korcsolya megdöntése megengedett) irányítja be;
  • kapusinterferencia
  • a korong azután megy be, hogy a játékvezető meg akarja állítani a játékot;
  • a korong azután megy be, hogy a zöld lámpa (a kapuk mögött) kigyulladt, jelezve a játékrész végét. (A jégkorong nem engedi meg a “berregő lövéseket”.)

A szabályos játékidő végén több gólt szerző csapat nyeri a mérkőzést. Ha egy rendes játékidős mérkőzés a rendes játékidő végén döntetlen, a mérkőzés ötperces, 4 a 4 elleni hirtelen halálos hosszabbításba torkollik; bármelyik csapat, amelyik a hosszabbítás során betalál, azonnal győzelemmel zárja a mérkőzést. Ha egyik csapat sem szerez gólt ez idő alatt, akkor szétlövésre kerül sor. Mindkét csapatból három játékost választanak ki az edzők, és felváltva próbálnak gólt lőni az ellenfél kapusán, a büntetőlövésekkel funkcionálisan azonos módszerrel. Ez a sorozat akkor ér véget, amikor az egyik csapatnak matematikailag több lőtt gólt kell szereznie, mint a másiknak, és ezzel megnyeri a mérkőzést. Ha egyik csapat sem kerül ki győztesen, akkor a szétlövés keretenként folytatódik, amíg az egyik csapat gólt nem szerez, a másik pedig nem, ebben az esetben az a csapat nyer, amelyik gólt szerez. Egy játékos sem lőhet kétszer, amíg a kispadon mindenki nem lőtt.

A hosszabbításban vagy szétlövésben vesztes csapat egy pontot kap a tabellán; a vesztes csapatoknak járó meccspontok odaítélése vita tárgya a szurkolók és a média között.

A szétlövéseket nem alkalmazzák a rájátszásban. Ha egy rájátszásbeli mérkőzés a rendes játékidő végén döntetlenre áll, a mérkőzés ehelyett egy húszperces 5 az 5 elleni hirtelen halál hosszabbításba torkollik. A mérkőzés ebben a formában határozatlan ideig folytatódik, amíg gól nem születik; az a csapat, amelyik ezt a gólt lövi, azonnal megnyeri a mérkőzést. További 20 perces hosszabbításokat játszanak le szükség szerint, amíg a győztes gól meg nem születik.

Offside

Főcikk: Offside

A jégkorongban akkor beszélünk offside-ról, ha a támadó csapat egyik játékosa a korong előtt belép a támadó zónába (kivéve, ha a védekező csapat a korongot a saját zónájába viszi). Ha offside szabálysértés történik, a vonalbíró lefújja a játékot, és a semleges zónában faceoffot kell játszani. A ’04-’05-ös lockout alatt a liga eltörölte az offside passz vagy kétvonalas passz szabályát, amely a játék megszakítását írta elő, ha egy csapat védekező zónájából induló passzt a középvonal támadó oldalán fejeztek be, kivéve, ha a korong a játékos előtt átlépte a vonalat. A kétvonalas offside eltörlése egyike volt a számos szabálymódosításnak, amelyek célja az 1990-es évek eleje óta csökkenő általános pontszerzés növelése volt.

Jegelés

Főcikk: Icing

Icing akkor történik, amikor egy játékos a korongot a középvonalon és az ellenfél gólvonalán is átlövi anélkül, hogy a korong a hálóba kerülne. Amikor jegelés történik, a vonalbíró megszakítja a játékot, ha egy védekező játékos (a kapuson kívül) előbb ér a koronghoz, mint a támadó játékos. A játék a szabálytalanságot elkövető csapat védekező zónájában kezdődik újra. A jégkorongozás nem érvényesül, ha a csapat rövidzárlatban van. Ha a kapus elmozdul a kapujától, hogy megjátssza a korongot, a jegelés azonnal leintésre kerül (ellentétben a kisebb és a nemzetközi jégkoronggal, ahol a kapusnak meg kell játszania a korongot ahhoz, hogy leintésre kerüljön). A jegelés akkor is leinthető, ha a játékvezetők véleménye szerint a védekező csapatnak a gólvonal átlépése előtt volt lehetősége a korongot megjátszani.

A 2004-2005-ös lockoutot követő szabályok szerint, ha egy csapat vétkes a korong jegelésében, akkor nem végezhet sorcserét a következő faceoff előtt.

Büntetések

Főcikk: Büntetés

A büntetés a szabályok megszegéséért járó büntetés. Minden büntetést a játékvezető ítél, míg a vonalbírók csak a nyilvánvaló technikai szabálysértéseket, mint például a túl sok ember a jégen. Az NHL-ben a vonalbíró olyan súlyos, sérüléssel járó büntetéseket is kiszabhat, amelyeket a játékvezető esetleg kihagyott.

A büntetés során a szabálytalanságot elkövető játékos a büntetőpadra kerül. A kisebb szabálytalanságok kisebb büntetéseknek minősülnek, és a játékost két percig távol tartják a jégről. A veszélyesebb szabálysértések, mint például a verekedés, súlyos büntetésnek minősülnek, és öt percig tartanak. A büntetett csapat nem cserélheti le a jégen lévő játékost, és így a büntetés időtartamára rövidzárlatban van. Normális esetben a jégkorongcsapatoknak öt korcsolyázójuk van a jégen (a kapus kivételével), így ha kisebb vagy nagyobb büntetést kapnak, a játék öt a négy ellen folyik.

Ezt a helyzetet a nem vétkes csapat számára erőjátéknak, a vétkes csapat számára pedig büntetőpárbajnak nevezik. Egy csapat sokkal nagyobb eséllyel szerez gólt egy erőjátékban, mint a normál játék során. Ha a büntetett csapat gólt kap egy kisbüntetés során, a büntetés azonnal megszűnik. A kisbüntetésekkel ellentétben a nagybüntetéseket a végéig le kell tölteni, függetlenül attól, hogy hány gólt lőttek az erőjáték során.

Az alól a szabály alól vannak kivételek, amikor egy csapat nem cserélhet le egy játékost a jégen a büntetés után: a verekedésért járó kölcsönös nagybüntetések, ahol a verekedésnek két résztvevője van, mindkét személy öt percet kap, de a büntetések nem befolyásolják egyik csapat jégen lévő játékerejét sem (a játék öt az öt ellen marad), kivéve, ha egy játékos a verekedés felbujtójának minősül, az a játékos két perces kisbüntetést kap. Vannak “véletlenszerű” kisebb büntetések is, amelyeknél a két csapat ellen kiszabott büntetések egyidejűleg és azonos hosszúságúak, így egyik csapat sem kap erőfölényt. A játékosokat a játék megszakításakor engedik ki a büntetőpadról

Léteznek játék- és 10 perces szabálytalanságok is, amelyeket olyan szabálysértésekért tartanak fenn, mint például a játékvezetővel való folyamatos vitatkozás egy ítéletről vagy a sérülés okozására irányuló szándékos büntetések. A szabálytalanságok nem befolyásolják a vétkes csapat jégen lévő játékerejét, bár általában kisebb, dupla kisebb vagy ötperces nagybüntetéssel járnak.

A büntetések különböző kombinációi is eredményezhetnek olyan mérkőzéseket, mint az 5 a 4 ellen, 5 a 3 ellen, 4 a 3 ellen, 4 a 4 ellen vagy (ritkán) a 3 a 3 ellen.

1. Diamos, Jason. (2005. szeptember 16.). Az új szabály elvesz egy fegyvert Brodeurtől. New York Times (előfizetés szükséges). Retrieved on 2007-03-02.
  2. Jones, Tom. (2005. szeptember 18.). Brodeur nem kezeli jól az új szabályt. St. Petersburg Times. Retrieved on 2007-03-02.
  • Hivatalos NHL-szabálykönyv

National Hockey League

Anaheim Ducks

Arizona Coyotes (a Centralba költözik 2021-ről-22)