(AP Photo/Gert Eggenberger)

Myślisz o zmianie nawierzchni tego lata? Jeśli siatkówka jest Twoja gra, spróbuj zmienić swoje środowisko, podczas gdy nadal grasz sport, który kochasz.

Zanim zamienisz twardy kort na gorący piasek, oto cztery rzeczy, o których należy pamiętać podczas przechodzenia z siatkówki halowej na plażę.

Początkująca wskazówka dotycząca siatkówki plażowej #1: Rozmiary boiska

Rozmiary boisk do siatkówki halowej i plażowej są bardzo różne. Boiska halowe mają wymiary 18 m x 9 m, z równoległą linią ataku, która znajduje się 3 m od linii środkowej. Zawodnicy tylnego rzędu muszą pozostać za tą linią, kiedy uderzają piłkę.

Korty plażowe są mniejsze – 16m x 8m i nie ma linii ataku. Gracz może uderzyć piłkę z dowolnego miejsca po swojej stronie siatki. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kort plażowy jest mniejszy, spróbuj szybkiego bocznego sprintu przez piasek i zobacz, ile prędkości (i oddechu) tracisz. Mniejszy kort gwarantuje, że piłka będzie dłużej żywa, a rajdy będą bardziej zabawne.

Siatkówka plażowa dla początkujących Wskazówka #2: Piłki

Piłki do siatkówki halowej są wykonane ze skóry i są cięższe niż piłki zewnętrzne. Siatkówka halowa jest grą siłową, a cięższe piłki poruszają się szybciej i mogą być mocniej uderzane.

Piłki do siatkówki plażowej są bardziej miękkie, lżejsze i nieco większe niż piłki halowe. Lżejsza waga pozwala im unosić się bardziej w powietrzu, pozwalając dobrym graczom wykorzystać pogodę na swoją korzyść.

Jeśli chcesz być poważny, lub przynajmniej wyglądać poważnie, gdy grasz, kup żółto-białe paski Wilson siatkówki plażowej. Jest to oficjalna piłka Stowarzyszenia Profesjonalistów Siatkówki (AVP — aka pro beach circuit).

Te piłki nie są tanie. Zazwyczaj kosztują 50 dolarów, ale jeśli masz szczęście, możesz je znaleźć za 30-40 dolarów. Każda piłka, która jest mniejsza niż 30$, jest pomalowana w kwiaty plumerii lub świeci fluorescencyjnym kolorem, jest podróbką.

Siatkówka plażowa dla początkujących Wskazówka #3: Gracze na stronę

W siatkówkę halową gra się sześcioma zawodnikami na stronę. Każda osoba ma swoją wyspecjalizowaną pozycję i w trakcie gry następują skomplikowane rotacje i zmiany, aby zapewnić, że każda osoba pozostanie na wyznaczonej pozycji.

Siatkówka plażowa jest zazwyczaj rozgrywana w dwójkach. Nie ma wyspecjalizowanych pozycji, tylko lewa i prawa strona. Większość graczy plażowych jest dobrze zaokrąglona i potrafi uderzać, kopać i blokować.

Na wyższych poziomach, jeden gracz jest dedykowany do blokowania i jeden do kopania, ale jeśli dopiero się uczysz, złap stronę i podziel się obowiązkami. Jeśli chcesz być traktowany poważnie, nie graj z więcej niż dwoma na stronę. Spakowanie jak największej liczby przyjaciół na boisku i puszczanie Lady Gagi z boom boxa na linii bocznej to martwe sygnały, że chodzi ci tylko o zabawę, a nie o rozwój umiejętności.

Siatkówka plażowa dla początkujących Wskazówka #4: Punktacja

W siatkówce halowej mecz składa się z pięciu setów, czyli gier. Pierwsza drużyna, która zdobędzie 25 punktów, wygrywa set. Trzy sety wygrywają mecz, a piąty tiebreaker, jeśli jest konieczny, rozgrywany jest tylko do 15 punktów. Drużyny zmieniają się stronami po każdym meczu. W siatkówce plażowej mecz składa się z serii best-of-three, a każda gra rozgrywana jest do 21 punktów. Dwa sety wygrywają mecz, a trzeci set tiebreakera, jeśli jest konieczny, jest również rozgrywany do 15 punktów.

Zarówno w siatkówce halowej jak i zewnętrznej, musisz wygrać dwoma punktami. Innym podobieństwem jest to, że obie gry wykorzystują punktację w rajdach, co oznacza, że nie musisz podawać piłki, aby wygrać punkt. Drużyna, która wygrywa rajd, wygrywa punkt.

Czy jesteś gotowy? To są podstawy, więc teraz nadszedł czas, aby wyjść z siłowni i do słońca. Rzuć sobie wyzwanie i spróbuj nowego zwrotu w starym ulubionym.