Podczas gdy Narodowa Liga Hokeja (NHL) przestrzega ogólnych zasad hokeja na lodzie, różnią się one nieco od tych stosowanych w międzynarodowych rozgrywkach organizowanych przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie, takich jak Olimpiada.

Czas gry

W National Hockey League, pomiędzy przerwami w grze, drużyny mają 18 sekund (5 sekund dla drużyny gości, 8 sekund dla drużyny gospodarzy, 5 sekund na ustawienie się w miejscu do gry w faceoff) na zastąpienie swoich graczy, z wyjątkiem przerw telewizyjnych. Czas telewizyjny trwa dwie minuty i występuje trzy razy w ciągu tercji: podczas normalnych przerw w grze po 6, 10 i 14 minucie tercji, chyba że jest gra w przewadze lub właśnie została zdobyta bramka. Każda drużyna może również wziąć jeden 30-sekundowy time-out, który może być wzięty tylko podczas normalnego zatrzymania gry.

Lodowisko hokejowe

Diagram na lodowisku hokejowym
Main article: Lodowisko hokejowe

Lodowisko hokejowe to lodowisko, które jest prostokątne z zaokrąglonymi rogami i otoczone ścianą, zwykle nazywaną „deskami”. Ma wymiary 25,91 na 60,92 metrów (85 na 200 stóp) w NHL, podczas gdy międzynarodowe standardy wymagają lodowiska o wymiarach 60-61 metrów długości i 29-30 metrów szerokości (196,85-200,13 stóp na 95,14-98,43 stóp). Linia środkowa dzieli lód na pół wzdłuż. Linia środkowa jest używana do oceny naruszeń oblodzenia. Dwie niebieskie linie dzielą lodowisko mniej więcej na trzy części. Dzielą one lód na strefy. W pobliżu każdego końca lodowiska znajduje się cienka czerwona linia bramkowa rozciągająca się na szerokość lodowiska. Jest ona używana do oceny bramek i oblodzenia połączeń.

Nowość w sezonie 2005-06, po testach w American Hockey League, jest trapez za każdą siatką bramkarza. Bramkarz może zagrać krążek tylko w tym obszarze lub przed linią bramkową. Jeżeli bramkarz zagrywa krążek za linią bramkową, a nie na trapezie, sędzia nakłada na niego 2-minutową karę za opóźnienie gry. Zasada ta jest powszechnie nazywana „regułą Brodeura”, po bramkarzu New Jersey Devils Martinie Brodeurze, którego puckhandling za siatką jest uważany za przyczynę tej reguły.

Zdobywanie i wygrywanie

Gol zostaje zdobyty, gdy krążek całkowicie przekroczy linię bramkową i wejdzie do siatki. Bramka może zostać odrzucona w następujących okolicznościach:

• drużyna zdobywająca bramkę bierze karę podczas gry;
  • krążek jest skierowany do środka przez atakującego wysokim kijem (powyżej poprzeczki), rękawicą lub łyżwą (z wyraźnym ruchem kopiącym – rozchylanie łyżwy jest dozwolone);
  • interwencja obrońcy
  • krążek wpada po tym, jak Sędzia zamierza zatrzymać grę;
  • krążek wpada po tym, jak zapali się zielone światło (za bramkami), sygnalizujące koniec tercji. (Hokej nie pozwala na „buzzer shots.”)

Drużyna z większą liczbą bramek na koniec regulaminowego czasu gry wygrywa mecz. Jeśli mecz sezonu zasadniczego jest remisowy na koniec regulaminowego czasu gry, gra wchodzi w pięciominutową dogrywkę 4 na 4; każda drużyna, która zdobędzie bramkę podczas dogrywki, natychmiast kończy mecz zwycięstwem. Jeśli żadna z drużyn nie zdobędzie bramki w tym czasie, odbywają się rzuty karne. Trzech zawodników z każdej drużyny jest wybieranych przez swoich trenerów i na zmianę próbują trafić w bramkarza przeciwnej drużyny, w sposób funkcjonalnie identyczny do rzutów karnych. Ta sekwencja kończy się, gdy jedna drużyna matematycznie musi mieć więcej strzelonych bramek niż druga, tym samym wygrywając mecz. Jeśli żadna z drużyn nie wyjdzie zwycięsko, strzelanie jest kontynuowane po jednej klatce na raz, aż jedna z drużyn zdobędzie bramkę, a druga nie, w tym przypadku drużyna, która zdobędzie bramkę, wygrywa. Żaden gracz nie może strzelać dwa razy, dopóki każdy na ławce ma podjęte shot.

Drużyna, która traci grę w dogrywce lub strzelaniny otrzyma jeden punkt w standings; przyznawanie punktów gry do przegrywających zespołów jest punktem debaty wśród fanów i media.

Shootouts nie są realizowane w playoffs. Jeśli playoff gra jest remis na koniec regulacji, gra zamiast wchodzi dwadzieścia minut 5-on-5 nagłej śmierci dogrywki. Gra w tym formacie trwa w nieskończoność, dopóki nie zostanie strzelona bramka; drużyna, która ją zdobędzie, natychmiast wygrywa mecz. Dodatkowe 20-minutowe dogrywki są rozgrywane w razie potrzeby, aż do zwycięskiego gola jest scored.

Offside

Main article: Offside

W hokeju na lodzie, mówi się, że gra jest offside, jeśli gracz z drużyny atakującej wchodzi do strefy ataku przed krążkiem (chyba że drużyna broniąca wprowadza krążek do własnej strefy). Kiedy następuje naruszenie przepisów, sędzia sygnalizuje przerwanie gry i następuje wymiana ciosów w strefie neutralnej. Podczas lokautu w latach ’04-’05 liga usunęła zasadę podania poza boisko lub podania na dwie linie, która wymagała zatrzymania gry, jeśli podanie pochodzące z wnętrza strefy bronionej drużyny zostało wykonane po ofensywnej stronie linii środkowej, chyba że krążek przekroczył linię przed zawodnikiem. Usunięcie dwóch linii offside było jedną z kilku zmian zasad mających na celu zwiększenie ogólnej punktacji, która spadała od wczesnych lat 90-tych.

Lód

Główny artykuł: Icing

Icing występuje, gdy gracz strzela krążek przez zarówno linii środkowej i linii bramkowej drużyny przeciwnej bez krążek idzie do sieci. Kiedy następuje oblodzenie, sędzia zatrzymuje grę, jeżeli zawodnik broniący (inny niż bramkarz) dotknie krążek, zanim zdoła to zrobić zawodnik atakujący. Gra jest wznawiana w strefie bronionej przez drużynę, która popełniła wykroczenie. Icing nie jest egzekwowany dla drużyny, która jest na krótkiej ręce. Jeżeli bramkarz wykona ruch od swojej siatki, aby zagrać krążek, lukrowanie jest natychmiast odrzucane (w przeciwieństwie do Minor i International Hockey, gdzie bramkarz musi zagrać krążek, aby lukrowanie zostało odrzucone). Lukrowanie może również zostać odpuszczone, jeśli w opinii sędziów drużyna broniąca miała realną możliwość zagrania krążka przed przekroczeniem linii bramkowej.

Według zasad po lokaucie 2004-2005, jeśli drużyna jest winna lukrowania krążka, nie może dokonać zmiany linii przed następującym faceoff.

Kary

Główny artykuł: Penalty

Kary to kara za wykroczenia przeciwko przepisom. Sędzia sprawia, że wszystkie rozmowy karne, podczas gdy linie mogą zadzwonić tylko oczywiste wykroczenia techniczne, takie jak zbyt wielu ludzi na lodzie. W NHL, lineman może również zadzwonić głównych intent-to-injure kary, że sędzia może mieć missed.

Podczas kary, gracz, który popełnił wykroczenie jest wysyłane do pola karnego. Małe wykroczenia są uważane za drobne kary, a gracz jest trzymany poza lodem przez dwie minuty gry. Bardziej niebezpieczne przewinienia, takie jak bójka, są uznawane za kary poważne i trwają pięć minut. Ukarana drużyna nie może zastąpić zawodnika na lodzie i jest pozbawiona zawodników na czas trwania kary. Zazwyczaj drużyny hokejowe mają pięciu łyżwiarzy na lodzie (nie licząc bramkarza), więc jeśli zostanie nałożona kara mniejsza lub większa, gra toczy się pięć na cztery.

Ta sytuacja nazywana jest grą w przewadze dla drużyny nie atakującej i rzutem karnym dla drużyny atakującej. Drużyna ma znacznie większe szanse na zdobycie bramki podczas gry w przewadze niż podczas normalnej gry. Jeśli drużyna ukarana zdobędzie bramkę podczas kary mniejszej, kara zostaje natychmiast zakończona. W przeciwieństwie do kar mniejszej wagi, kary większe muszą być wykonane do końca, niezależnie od liczby bramek zdobytych podczas gry w przewadze.

Istnieją wyjątki od reguły, w której drużyna nie może zastąpić zawodnika na lodzie po karze: wzajemne kary główne za bójkę, gdzie jest dwóch uczestników bójki, spowodują, że każda osoba otrzyma pięć minut, ale kary nie wpłyną na siłę na boisku żadnej z drużyn (gra pozostaje pięć na pięć), chyba że zawodnik zostanie uznany za inicjatora bójki, wtedy otrzyma dwie minuty mniejszej kary. Istnieją również „przypadkowe” kary, w których kary nałożone na obie drużyny są jednoczesne i jednakowej długości, tak że żadna z drużyn nie otrzymuje gry w przewadze. Zawodnicy są wypuszczani z pola karnego w momencie zatrzymania gry

Istnieją również przewinienia meczowe i 10-minutowe, które są zarezerwowane dla wykroczeń takich jak ciągłe kwestionowanie wezwania z urzędnikiem lub dla kar z zamiarem wyrządzenia krzywdy. Przewinienia nie mają wpływu na siłę na lodzie drużyny atakującej, chociaż zazwyczaj towarzyszy im mniejszy, podwójny mniejszy lub pięciominutowy major.

Różne kombinacje kar mogą również skutkować match-upami takimi jak 5-on-4, 5-on-3, 4-on-3, 4-on-4 lub (rzadko) 3-on-3.

1. Diamos, Jason. (September 16, 2005). New Rule Will Take a Weapon Away from Brodeur. New York Times (wymagana subskrypcja). Retrieved on 2007-03-02.
  2. Jones, Tom. (Wrzesień 18, 2005). Brodeur nie radzi sobie z nową zasadą dobrze. St. Petersburg Times. Retrieved on 2007-03-02.
  • Official NHL Rulebook

National Hockey League

Anaheim Ducks

Arizona Coyotes (przeniesienie do Central na lata 2021-…22)