William Clyde Elliot II s-ar putea să nu vă sune cunoscut, dar Chase Elliott, un pilot de curse de stock-car în vârstă de 23 de ani, este cu siguranță cineva de care ați auzit. El s-a născut sub semnul zodiacal al Săgetătorului pe 28 noiembrie 1995, în Dawsonville, Georgia, SUA, iar în prezent este unul dintre cei mai promițători piloți din seria NASCAR.

Vezi această postare pe Instagram
.

Soare afară în Pocono, se termină la ora 2:30 Eastern. Sunați dacă sunteți interesați, iar dacă nu sunteți… ei bine, atunci nu o faceți. Happy Sunday #di9

A post shared by Chase Elliott (@chaseelliott9) on Jul 29, 2018 at 7:09am PDT

Viața de familie

Tatăl lui Chase, Bill, a fost unul dintre cei mai de succes piloți de curse NASCAR stock-car. Cunoscut ca Awesome Bill din Dawsonville în timpul carierei sale, el a fost unul dintre modelele de urmat pentru fiul său. Chase a moștenit de la tatăl său talentul, pasiunea pentru viteză și adrenalina.

Chase concurează în prezent la volanul modelului Chevrolet Camaro ZL1 nr. 9 în Monster Energy NASCAR Cup Series. Acest tânăr pilot nu numai că a depășit realizările tatălui său, dar a obținut și numeroase premii și onoruri, fiind unul dintre cei mai tineri campioni NASCAR.

Chase Elliott are două surori vitrege mai mari din partea tatălui, Lauren Star și Britanny. Mama sa, Cindy, fost fotograf pentru „Illustrated” și „Scene”, este managerul familiei Elliott și directorul social media.

Educație

Chase Elliott și-a început cariera la o vârstă fragedă, dar nu și-a neglijat educația. Având în vedere că a început să concureze la vârsta de 13 ani (clasa a 6-a), a fost destul de dificil pentru un adolescent să găsească un echilibru între carieră și educație, deoarece de multe ori a lipsit de la cursuri, dar Chase a reușit. În 2014, s-a înscris la Kings Ridge Christian School, dar nu s-a gândit să meargă la facultate, pentru că se hotărâse deja să se angajeze într-o carieră în curse. Într-un interviu pentru USA Today Sports, Chase a declarat:

‘Te gândești la școală și nu-ți amintești de multele ore petrecute până târziu studiind pentru teste. O să-mi lipsească momentele frumoase, râzând cu toți prietenii tăi. Partea cu școala, absolut deloc. Cu siguranță nu a fost cel mai plăcut lucru pentru mine. Cu siguranță aș prefera să concurez.”

Chase Elliott

Road to Fame

Potrivit datelor oficiale, cariera lui Chase Elliott a început oficial când avea 14 ani, în 2009, în seria X-1R Pro Cup stock car. După 11 curse, a obținut o singură victorie și 10 poziții în top 10.

În anul următor, a câștigat pe traseu campionatul Blizzard Series, Miller Lite și Gulf Coast și a fost declarat Rookie of the Year în Georgia Asphalt Pro Late Model Series. În 2011a câștigat Snowball Derby, fiind cel mai tânăr campion din istoria acestei curse, iar în același an a semnat un contract pe trei ani cu Hendricks Motorsports și a început să concureze în seria de turnee Stock car.

Cariera în Stock Car Touring

În primul și al doilea sezon, Chase a concurat în K&N Pro Series, diviziile East și West, și a avut succese minore, un loc trei și un loc patru; în urma unui accident, a încheiat una dintre curse pe locul 17.

În 2013, Elliott a câștigat The Tricky Triangle la Pocono Raceway, în urma căruia ARCA Racing Series a făcut o concesie, permițând participarea lui Chase, în vârstă de 17 ani, care a devenit astfel cel mai tânăr câștigător din istoria curselor ARCA superspeedway.

Ziua lungă. A terminat pe locul 19 cu NAPA Chevrolet la Atlanta.

Postat de Chase Elliott duminică, 24 februarie 2019

Înscrierea în National NASCAR Series

În 2013, Chase Elliott s-a dovedit a fi un pilot de succes în cursele de camioane, stabilind un pole position ca cel mai tânăr participant la UNOH 200 de la Bristol, Tennessee, apoi câștigând o cursă suspectă după ce și-a distrus unul dintre rivali în ultimul viraj la Chevrolet Silverado 250 de la Burketon, Ontario.

După aceea, Chase a luat o scurtă pauză de la cursele de camioane până în 2016; după ce a câștigat Alpha Energy Solutions 250, Henry County, Ridgeway, Virginia în 2017, Elliott nu a mai avut succese semnificative în cursele de camioane.

Din ianuarie 2014, acest tânăr pilot a devenit parte din NASCAR Xfinity Series. În acel an, a câștigat O’Reilly Auto Parts 300, VFW Sports Clips Help a Hero 200, EnjoyIllinois.com 300 și așa mai departe. A încheiat anul ca fiind cel mai tânăr campion al Nationwide Series.

Debutul în Cup Series

În 2015, Chase Elliott s-a alăturat competiției de top din NASCAR, cunoscută sub numele de Monster Energy Cup Series, dar fără niciun succes semnificativ în acel sezon, deși, în calitate de Rookie of the Year, a avut un pole position pentru Daytona 500; deși a fost în frunte, a terminat cursa printre codași, din cauza unei alunecări de pe pistă. Cu toate acestea, cu destule poziții în top cinci și top zece, Elliott a terminat acest sezon pe locul cinci în clasamentul final, s-a calificat pentru NASCAR Play-off și a terminat pe locul 10.

Anul trecut, cel mai important succes al tânărului Chase în cel de-al șaselea sezon al carierei a fost o victorie în Monster Cup Series la Watkins Glen. La scurt timp, a mai câștigat și alte două curse, Gander Outdoors 400, Dover, și Hollywood Casino 400 în Kansas City, Kansas.

Valoare netă

Din 2016, când a devenit parte din Sprint Cup Series, Chase Elliott a atras o serie de sponsori precum NAPA, Mountain Dew, 3M, Good Year și mulți alții. Ultimul care s-a alăturat echipei lui Elliot este Hooters, cu toții contribuind semnificativ, astfel că valoarea sa netă este estimată de surse la 2 milioane de dolari, care ar părea sigur că va crește în viitor.

Este Chase Elliott celibatar?

Deși tânăr și atrăgător, Chase Elliott nu este cunoscut pentru o viață amoroasă turbulentă. Deși nimeni nu știe cu exactitate de cât timp, el se bucură de o relație cu studenta Kaylie Green; ei par a fi un cuplu iubitor, deoarece apar adesea în public. Kaylie îl urmărește și îl susține pe Chase în timpul competițiilor – este destul de familiarizată cu cursele de mașini, deoarece tatăl și fratele ei sunt și ei piloți NASCAR.

Caracteristici fizice

Chase Elliott este un tip brunet, cu o înălțime de aproximativ 1,78 cm și o greutate de 66 kg (145lbs). Fiind unul dintre cei mai tineri participanți la competițiile NASCAR, Chase atrage cu siguranță atenția prin înfățișarea sa, deoarece este mereu vesel și zâmbitor.

Pranzul sau cina @Hooters este din partea mea astăzi prieteni. Nu uitați să luați un @MountainDew cu aripioarele voastre. Vizitați https://t.co/qHEGszOFmm pentru detalii. pic.twitter.com/nC1WKsY9F0

– Chase Elliott (@chaseelliott) 22 octombrie 2018

Fapte interesante

• Lui Chase Elliott îi place să se joace jocuri video în timpul liber. Este fan Fortnite și al echipei de fotbal din Georgia, Atlanta Braves.
  • Potrivit mamei sale, Cindy, Chase seamănă cu tatăl său – îi place să câștige, dar știe să piardă cu stil și demnitate.
  • Îi place să piloteze avioane și are licență de pilot.
  • Până în 2018, numărul mașinii lui Chase a fost 24, pe care l-a avut în competițiile din competițiile minore, înainte de a fi schimbat în 9, în onoarea tatălui său Bill.
  • A avut apariții ca invitat în emisiunile TV „Ridiculousness” și „The Dude Perfect Show.”
  • A fost pe coperta a numeroase reviste auto – „NASCAR Illustrated”, „Georgia Magazine”, etc.
  • Chase Elliott a participat la sincronizarea mai multor filme de animație și jocuri video.
  • Îl admiră pe pilotul vedetă NASCAR Tony Stewart.