Carl Edwards

Dacă vă place sportul de curse auto, atunci probabil că îl cunoașteți pe Carl Edwards. El este un nume cunoscut și și-a făcut acest nume prin ani de muncă asiduă și dedicare pentru acest sport. Acest lucru a dat roade, de asemenea, sub forma faptului că a reușit să acumuleze o sumă destul de mare de bani, în valoare de 50 de milioane de dolari. Este încă tânăr, așa că această cifră este posibil să crească în anii următori. Mulți oameni s-ar putea întreba cum poate câștiga atât de mulți bani cineva care conduce mașini pentru a-și câștiga existența. Aceasta este o întrebare bună. Aceasta se reduce la abilitatea sa de a se vinde. De asemenea, este înconjurat de o echipă care a reușit să modeleze o imagine pozitivă a lui Edwards de-a lungul anilor. Această influență pozitivă și dorința de a munci din greu a făcut ca banii să vină pur și simplu spre el. Continuați să citiți pentru a afla mai multe despre cum a reușit să obțină atât de mulți bani la o vârstă atât de fragedă.

Viața sa timpurie

Edwards este relativ tânăr astăzi, la doar 39 de ani. S-a născut în Columbia, Missouri și a fost produsul unei familii nucleare care a avut grijă ca el să își poată urma visele. Pentru Edwards, acel vis se învârtea în jurul mașinilor de curse. Încă din adolescență, era evident că era bun la asta. La puțin peste 1,80 metri înălțime și cântărind doar 84 kg, pare a fi perfect pentru NASCAR. Acolo și-a lăsat cu adevărat amprenta. Este absolvent al liceului Rock Bridge High School, iar ulterior a urmat pentru o perioadă de timp cursurile Universității din Missouri. În tot acest timp, el și-a păstrat concentrarea asupra mașinilor de curse și de acolo a provenit o mare parte din succes și bani.

O privire asupra carierei sale

Dacă vrei să știi cu adevărat de unde și-a câștigat banii un atlet profesionist, trebuie să începi cu numeroasele sale realizări. Dacă un atlet termină la coada plutonului în fiecare cursă, atunci este puțin probabil ca banii să se grăbească să intre. În cazul lui Edwards, se pare că a fost întotdeauna aproape de vârf. Acest lucru înseamnă că a reușit să câștige o mulțime de premii în bani. În urma acestui lucru înseamnă că au urmat și aprobările și sponsorizările.

Să începem prin a ne întoarce la anul 2002. Acesta este momentul în care Carl Edwards a concurat pentru prima dată în circuitul NASCAR. În acel an, el avea să se înscrie la un total de șapte evenimente diferite din Craftsman Truck Series. El ar face acest lucru pentru MB Motorsports. Deși nu era încă un nume cunoscut, acesta este locul în care își va face debutul. A fost, de asemenea, momentul în care potențialii sponsori au început să îl observe. În cele din urmă, piloții de mașini pot câștiga mai mulți bani de la diverși sponsori decât din abilitățile lor reale de conducere. Edwards nu face excepție. În același timp, este important să continue să concureze la un nivel înalt pentru a păstra interesul sponsorilor. Edwards a reușit să facă acest lucru de mai bine de un deceniu, ceea ce începe să explice cum de are astăzi o avere netă de peste 50 de milioane de dolari.

Dacă mergem la 2003, vom observa că acesta a câștigat prima sa cursă din istorie. Aceasta ar fi venit în Kentucky. A fost, de asemenea, anul în care a luat acasă premiul Rookie of the Year. Acum, el ar fi pregătit pentru un viitor strălucit în față. În anul următor, în 2004, a decis să intre în Nextel Cup Series. Deși nu a câștigat nicio cursă în acel an, a fost în continuare foarte competitiv și a început să adune premii în bani la fiecare competiție la care a participat.

Plecând în 2005, Edwards va avea un an de succes. El a câștigat de fapt toate cursele din Nextel Cup și Busch Series. Asta i-ar fi pus numele în cărțile de recorduri. De asemenea, el ar urma să câștige Golden Corral 500. Aceasta a avut loc pe aceeași pistă pe care a câștigat prima sa Cupă Nextel, așa că a fost o ocazie memorabilă. În cele din urmă, 2005 a fost anul în care a devenit doar al 11-lea pilot din istoria NASCAR care a câștigat o cursă în toate cele trei organizații diferite. Pentru acest rol, a primit din nou premiul de Rookie of the Year în 2005. De data aceasta a fost pentru Busch Series.

În timp ce Edwards nu a câștigat nicio cursă în 2006, el era acum un nume cunoscut în rândul pasionaților de NASCAR. Acest lucru l-a catapultat în 2007, când a recuperat timpul pierdut. El va sfârși prin a deveni campionul Busch Series în acel an. Avea să câștige milioane de dolari, așa că, cu siguranță, acest lucru a contribuit frumos la valoarea sa netă actuală.

Moving Forward

Pe fondul succesului său până în acel moment, în 2008, Edwards a reușit să semneze un contract pe mai mulți ani cu Roush Fenway Racing Group. Acest lucru avea să-i aducă și o sumă destul de frumușică de bani. A fost, de asemenea, acel an în care a câștigat patru curse NASCAR Sprint Cup. În 2009, a câștigat cinci curse diferite. În 2010, a doborât recordul pentru cel mai rapid timp de calificare la Phoenix International Raceway. Acesta ar fi fost cel de-al șaselea pole position pe care l-a obținut în cariera sa. Va continua să câștige curse în anii următori, chiar dacă a avut un accident la Daytona 500 din 2013. El avea să se recupereze frumos și să se întoarcă la modul său de a câștiga bani nu mult timp după aceea.

În tot acest timp, Edwards a reușit să economisească bani, să înceapă să își crească o familie și să își planifice viitorul. Acest lucru i-a permis să păstreze o mare parte din premiile câștigate și banii din sponsorizări. Având în vedere că este încă relativ tânăr, viitorul pare să fie încă destul de luminos pentru el. Timpul va spune câți bani mai poate adăuga la cele 50 de milioane de dolari pe care îi are în prezent.