De la o vârstă fragedă, Natalie Decker și-a fixat obiective înalte în industria sporturilor cu motor. Acum, la vârsta de 18 ani, nativa din Wisconsin este deja pe drumul cel bun pentru a deveni unul dintre cei mai buni tineri piloți de top de pe scena NASCAR.

natalie decker sps winVictoriile și o bază puternică de fani au făcut parte din viața și cariera lui Decker încă de când a urcat pentru prima dată la volanul unui kart. În anii care au trecut de atunci, ea a câștigat curse și campionate, toate acestea ducând-o să facă parte din programul NASCAR Drive for Diversity și să se îndrepte spre cele mai înalte niveluri ale sportului.

Totul a început când era o tânără concurentă, unde a câștigat patru campionate de circuit în jurul orașului natal Wisconsin, în go-kart. De acolo, a urmat trecerea la mașinile de serie de dimensiuni normale. A fost campioană CWSSA Super Stock dintr-un lot talentat de 35 de piloți. Succesul a continuat în divizia Limited Late Model, unde a câștigat o cursă și a avut două clasări pe podium.

Un alt pas în sus pe scara de curse a dus-o să devină sportivul anului în Midwest Truck Tour și o victorie și coroana Rookie of the Year în Triple Crown Super Truck Series.

Mutarea lui Decker în rândurile competitive Late Model a fost cea care a început cu adevărat ascensiunea ei rapidă pe listele starurilor de curse de top în devenire. Ea a completat în fiecare tur al World Series of Stock Car Racing de la New Smyrna Speedway din Florida în 2013. Succesul ei pe pistă a dus-o să fie selectată în 2013 și 2014 la combinația NASCAR Rev Racing Drive for Diversity.

La State Park Speedway din Wisconsin, Decker a avut 10 timpi rapizi și șapte curse principale în 2014, ceea ce a dus-o la campionatul pistei. Ea a fost, de asemenea, începătoarea anului și a terminat pe locul al patrulea în clasamentul general al punctelor în divizia State Park Super Late Model.

A fost, de asemenea, câștigătoare în divizia Super Late Model la Golden Sands Speedway din Wisconsin și în seria competitivă TUNDRA Super Late Model din partea superioară a Midwest-ului și în 2014.

natalie revManagementul la nivel înalt de la NASCAR a selectat-o pe Decker pentru a face parte din programul NASCAR Drive for Diversity cu echipa Rev Racing, câștigătoare de curse dovedite, în 2015. Ea a luptat săptămână de săptămână împotriva celor mai buni piloți de circuit scurt din țară la „Locul de naștere al vedetelor NASCAR”, Hickory Motor Speedway. Decker a întors capete la Hickory și nu numai cu echipa Rev Racing și a avut, de asemenea, mult succes pe pistele Super Late Model operate de familia sa din Wisconsin până în Florida. Acest succes a venit sub forma a patru victorii Super Late Model între Golden Sands și State Park Speedways.

Aducând la istoricul său de doborâre a recordurilor, Decker a devenit prima femeie de curse care a obținut vreodată o clasare pe podium în ARCA Midwest Tour. Succesul ei în statul Florida pe parcursul sezonului i-a adus lui Decker și prestigiosul titlu de începător al anului în NASCAR Whelen All-American Series Rookie of the Year în Sunshine State.

În 2016, Decker își propune să-și continue progresia pe scara cursei NASCAR, în timp ce își propune să obțină mai multe victorii și distincții pe circuitele scurte din întreaga Americă.