Messi și Ronaldo International Stats

Toate statisticile de pe această pagină se vor actualiza automat

Lionel Messi și Cristiano Ronaldo au avut cariere internaționale impresionante pentru Argentina și, respectiv, Portugalia.

Messi este cel mai bun marcator din toate timpurile al Argentinei, cu 71 de goluri în 142 de selecții, marcând 0,50 goluri pe meci. El este, de asemenea, cel mai bun furnizor al Argentinei din toate timpurile, cu 42 de pase de gol.

În mod similar, Ronaldo este cel mai bun marcator al Portugaliei din toate timpurile, cu un număr incredibil de 102 goluri în 171 de selecții, marcând o medie de 0,60 goluri pe meci.

Dacă ne uităm la minutele jucate, Messi marchează un gol la fiecare 164,7 minute, în timp ce Ronaldo marchează un gol la fiecare 132 de minute.8 minute.

Făcând abstracție de pasele de gol, Messi contribuie direct la un gol la fiecare 103,5 minute pentru Argentina, în timp ce Ronaldo marchează sau asistă la fiecare 102,6 minute pentru Portugalia.

Este clar că ambii jucători au contribuit la echipele lor naționale în mod semnificativ și prolific, și au făcut acest lucru timp de peste 15 ani. Acest lucru este unanim acceptat în ceea ce-l privește pe Cristiano; din păcate, însă, există un mit popular despre Messi, adesea repetat de fanii ocazionali ai fotbalului.

Dispunerea mitului Messi

Toți am auzit pe cineva spunând asta la un moment dat….

„Messi nu a reușit niciodată la nivel internațional”

Această narațiune s-a materializat prin recordul nefericit al lui Messi de a fi pierdut 4 finale internaționale majore cu Argentina. Cu toate acestea, acest lucru se aseamănă cu citirea titlului și nu a articolului complet.

În mod curios, mulți oameni par să se lupte cu conceptul că a ajunge în finală este mai bine decât a nu ajunge în finală, iar Argentina a făcut acest lucru în patru ocazii separate în timpul carierei de senior a lui Messi. Ei au pierdut doar unul dintre aceste meciuri în timpul normal, pierzând o dată în prelungiri și de două ori la penalty-uri.

Este tragic de nefericit să termini pe locul doi de patru ori (în special în circumstanțele menționate mai sus), dar pare ciudat să sugerezi că Messi este un eșec internațional pentru că echipa sa a ajuns în mod regulat în primele 2, dar nu și în primele 1.

Dacă Higuain ar fi finalizat una dintre șansele sale glorioase în aceste finale, atunci este probabil că Messi ar fi lăudat ca fiind un succes internațional, ceea ce reprezintă un rezumat curat a tot ceea ce este greșit în modul în care sunt analizați fotbaliștii. Desigur, Messi nu poate fi complet absolvit de vină, după ce a ratat și el o mare ocazie în finala Cupei Mondiale din 2014.

Este probabil ca unele persoane bine intenționate să cadă în capcana „Messi nu a reușit niciodată la nivel internațional”, deoarece randamentul său de 0,50 goluri pe meci este semnificativ mai mic decât cel pe care îl înregistrează la Barcelona. Cu toate acestea, același lucru este valabil și în cazul lui Ronaldo, cu cele 0,60 goluri pe meci considerabil mai mici decât mediile sale la nivel de club. Ca să nu mai vorbim de faptul că 0,5 goluri pe meci este etalonul folosit de obicei pentru a măsura atacanții de elită; încă un caz în care Messi este o victimă a propriilor standarde absurde.

Leo Messi joacă, de asemenea, diferit pentru Argentina față de Barcelona, adoptând un rol mai profund, mai centrat pe playmaker. Acest lucru este confirmat de faptul că Messi a oferit un număr impresionant de 42 de pase de gol pe lângă cele 71 de goluri. Prin urmare, atunci când luați în calcul și asistentele, Messi și Ronaldo au recorduri foarte asemănătoare de minute pe gol/ist la nivel internațional (103,5 minute pe G/A față de 102,6 minute pe G/A).

Dacă mai aveți dubii, să ne uităm la câteva dintre recordurile pe care Messi le-a stabilit la nivel internațional.

• 🏅 Cele mai multe goluri marcate în calificările pentru Cupa Mondială CONMEBOL (împărțit cu Suarez)

• 1 pasă de gol
  • 23 pase cheie (cele mai multe din turneu)
  • 46 driblinguri (cele mai multe din 1986)
  • 4 premii MOTM (record la Cupa Mondială)
  • Diferența cheie între Maradona în 1986 și Messi în 2014, este că Burruchaga a marcat golul său unu la unu în finală, în timp ce Higuain nu a făcut-o.

Trofee internaționale

Desigur, unde Cristiano are un avantaj față de Messi este acel trofeu internațional major crucial. Ronaldo a ajuns la două finale internaționale majore cu Portugalia, ambele la Campionatul European. În prima, în 2004, echipa sa portugheză a fost surprinsă pe teren propriu de Grecia, care a câștigat cu 1-0.

A doua finală majoră a avut loc la Paris, 12 ani mai târziu, unde, de data aceasta, adversara a fost echipa favorită de pe teren propriu: Franța. Din nefericire pentru Ronaldo, el a suferit o accidentare după doar opt minute și, în cele din urmă, a trebuit să fie înlocuit în minutul 25. Din fericire însă, după nouăzeci de minute tensionate, fără goluri, portughezul Eder a marcat golul victoriei în prelungiri, de la 25 de metri. Portugalia și Cristiano Ronaldo au fost pentru prima dată campioni europeni.

În 2019, Portugalia a câștigat, de asemenea, prima ediție a UEFA Nations League, o competiție nou-nouță adusă pentru a înlocui amicale internaționale învechite. Ronaldo nu a jucat niciun rol în cele patru meciuri din faza grupelor, dar când Portugalia s-a calificat în faza semifinală, a revenit în forță, marcând un hat-trick pentru a învinge Elveția cu 3-1 și pentru a duce Portugalia în finală. Acolo au înfruntat Olanda, iar Gonçalo Guedes a marcat singurul gol al meciului.

Nu un Euro sau o Cupă Mondială, dar totuși un al doilea trofeu internațional pentru Ronaldo în 4 ani.

• ❌ Cupa Mondială 2014 – 0-1 (AET) vs Germania
  • ❌ Copa America 2015 – 0-0 vs Chile (1-4 pixuri)
  • ❌ Copa America 2016 – 0-0 vs Chile (2-4 pixuri)
  • Vezi dincolo de cele patru finale majore pierdute de Leo Messi, el a participat, de asemenea, la Jocurile Olimpice din 2008, unde o echipă U23 a Argentinei (plus trei jucători peste vârstă) a câștigat toate meciurile în drumul spre medalia de aur. Așadar, fără Cupa Mondială sau Copa America pentru Messi, dar aurul olimpic cu siguranță îndulcește oarecum lovitura.

În plus, Messi a câștigat și Cupa Mondială FIFA U20 în 2005, marcând 6 goluri (inclusiv 2 în finală) pe parcurs.

Goluri internaționale competiționale vs. amicale

Ronaldo a marcat o proporție mult mai mare de goluri internaționale în meciuri competitive decât Messi, marcând 84 din totalul de 102 goluri în meciuri internaționale competitive (82,35%). Messi a marcat 37 de goluri din 71 în meciuri internaționale competitive (52,11%).

Messi Goluri internaționale & Asistențe

• Meciuri competitive: 37 de goluri, 27 de pase de gol, 95 de selecții
    • Meciuri amicale: 34 de goluri, 15 de pase de gol, 47 de selecții

Ronaldo Goluri internaționale & Asistențe

• Meciuri competitive: 84 de goluri, 21 de pase de gol, 122 de selecții
    • Meciuri amicale: 18 goluri, 9 pase de gol, 49 de selecții

Cristiano Ronaldo are în mod clar o statistică superioară în ceea ce privește numărul de goluri marcate în competițiile internaționale, dar trebuie să luăm în considerare nivelul adversarilor.

Nivelul de adversitate

Un motiv pentru contrastul în ceea ce privește golurile amicale/competitive dintre cei doi este tipul de adversari cu care se confruntă de obicei. În Europa, calificarea la Cupa Mondială și Campionatul European este împărțită în mai multe grupe, fiecare grupă având câteva echipe extrem de slab cotate, cum ar fi Andorra, Liechtenstein, Luxemburg, Letonia, Insulele Feroe și multe altele.

În America de Sud, pe de altă parte, nu au o etapă de calificare pentru Copa America, iar calificarea la Cupa Mondială are o singură grupă în care trebuie să joci împotriva tuturor greilor continentului. De asemenea, nu există meciuri cu adevărat ușoare în această grupă, chiar și cea mai slab clasată echipă, Bolivia, fiind o echipă infam de greu de jucat în deplasare din cauza nivelului neobișnuit de mare altitudine.

Ca urmare a acestor situații contrastante, Ronaldo a jucat mult mai multe meciuri competitive împotriva unor echipe mai slab clasate decât Messi. Clasamentul FIFA oficial mediu al adversarilor lui Ronaldo în meciurile competitive este de 53, în timp ce clasamentul mediu al adversarilor lui Messi în meciurile competitive este de 34.

Pentru a ilustra acest lucru, primii 5 adversari favoriți ai lui Ronaldo în ceea ce privește golurile marcate în meciurile internaționale competitive sunt Lituania, Suedia, Andorra, Armenia și Letonia, care între ele au un clasament FIFA mediu de 101,2.

Principalii 5 adversari preferați ai lui Messi în ceea ce privește golurile marcate în competițiile internaționale sunt Ecuador, Paraguay, Venezuela, Uruguay și Panama, care între ele au un clasament FIFA mediu de 43,2.

Pentru a clarifica, acest lucru nu este absolut deloc o jignire la adresa lui Ronaldo; dacă Messi ar avea posibilitatea de a juca împotriva unor echipe atât de slab cotate cu aceeași regularitate, atunci victimele sale cele mai frecvente ar fi foarte asemănătoare. Ceea ce trebuie reținut aici este că există un context relevant pentru nivelurile de scoruri competiționale/amicale ale celor doi, care nu poate fi ignorat.

Goluri la turnee internaționale & Asistențe

Ronaldo și-a făcut debutul la un turneu major pe teren propriu la Euro 2004, în care a marcat 2 goluri și a ajuns până în finală înainte de o înfrângere șocantă în fața Greciei. Messi a debutat la Cupa Mondială din 2006, unde a marcat după 13 minute de la prima sa apariție; alte goluri marcate la Cupa Mondială din 2014 și 2018 i-au conferit lui Messi recordul unic de a fi singurul jucător care a marcat la o Cupă Mondială la adolescență, douăzeci și treizeci de ani.

Messi goluri la turneele internaționale majore & Asistențe

.

.

.

Turneu București (Grupa/KO) Asistențe (Grupa/KO) Apariții (Grupa/KO) Scoate în Premiile
    Cupa Mondială 2006 1 (1/0) 1 (1/0) 3 (2/1) Cuartierele (stilouri)