În timp ce Liga Națională de Hochei (NHL) respectă regulile generale ale hocheiului pe gheață, acestea diferă ușor de cele folosite în jocurile internaționale organizate de Federația Internațională de Hochei pe Gheață, cum ar fi Jocurile Olimpice.

Cronometrarea jocului

În Liga Națională de Hochei, între întreruperile de joc, echipele au la dispoziție 18 secunde (5 secunde pentru echipa oaspete, 8 secunde pentru echipa gazdă, 5 secunde pentru a se alinia la locul de confruntare) pentru a-și înlocui jucătorii, cu excepția pauzelor TV. Pauzele TV au o durată de două minute și au loc de trei ori pe repriză: în timpul întreruperilor normale de joc, după minutele 6, 10 și 14 ale reprizei, cu excepția cazului în care există un joc de putere sau tocmai s-a marcat un gol. Fiecare echipă poate lua, de asemenea, câte un time-out de 30 de secunde, care poate fi luat doar în timpul unei opriri normale de joc.

Patinoar de hochei

Diagramă pe un patinoar de hochei
Articolul principal: Patinoar de hochei

Patinoarul de hochei este un patinoar de gheață care este dreptunghiular cu colțuri rotunjite și înconjurat de un perete, numit de obicei „panouri”. Acesta măsoară 25,91 pe 60,92 metri (85 pe 200 de picioare) în NHL, în timp ce standardele internaționale cer ca patinoarul să măsoare 60-61 de metri lungime pe 29-30 de metri lățime (196,85-200,13 picioare pe 95,14-98,43 picioare). Linia mediană împarte gheața în două pe lungime. Linia centrală este folosită pentru a judeca încălcările de gheață. Există două linii albastre care împart patinoarul aproximativ în treimi. Acestea împart gheața în zone. În apropierea fiecărui capăt al patinoarului, există o linie de poartă roșie subțire care se întinde pe toată lățimea gheții. Ea este folosită pentru a judeca golurile și apelurile de icing.

Noută în sezonul 2005-06, după testarea în Liga Americană de Hochei, este un trapez în spatele fiecărei plase de portar. Portarul poate juca pucul doar în acea zonă sau în fața liniei porții. Dacă el joacă pucul în spatele liniei porții și nu în trapez, arbitrii vor aplica o penalizare minoră de 2 minute pentru întârzierea jocului. Această regulă este denumită pe scară largă „regula Brodeur”, după numele portarului de la New Jersey Devils, Martin Brodeur, al cărui joc cu pucul în spatele porții se crede că este cauza acestei reguli.

Marcarea și câștigarea

Un gol este marcat atunci când pucul trece complet de linia porții și intră în plasă. Un gol poate fi anulat în următoarele circumstanțe:

• echipa care marchează primește o penalizare în timpul jocului;
  • pucul este direcționat înăuntru de crosa înaltă (deasupra barei transversale), mănușa sau patina unui atacant (cu o mișcare distinctă de lovire – este permisă înclinarea patinei);
  • interferența portarului
  • pucul intră în joc după ce arbitrul intenționează să oprească jocul;
  • pucul intră în joc după ce lumina verde (în spatele porților) se aprinde, semnalând sfârșitul perioadei. (Hocheiul nu permite „lovituri de buzzer.”)

Echipa care are mai multe goluri la sfârșitul timpului regulamentar câștigă meciul. Dacă un meci din sezonul regulat este la egalitate la finalul timpului regulamentar, meciul intră într-o perioadă de prelungiri de cinci minute, 4 contra 4, cu moarte subită; orice echipă care înscrie în timpul prelungirilor încheie imediat meciul cu o victorie. Dacă niciuna dintre echipe nu înscrie în acest timp, are loc o lovitură de departajare. Trei jucători din fiecare echipă sunt aleși de antrenorii respectivi și alternează șansele de a înscrie asupra portarului advers, printr-o metodă identică din punct de vedere funcțional cu cea a loviturilor de pedeapsă. Această secvență se încheie atunci când, matematic, o echipă trebuie să aibă mai multe goluri marcate la loviturile de departajare decât cealaltă, câștigând astfel meciul. În cazul în care niciuna dintre echipe nu iese învingătoare, tragerile de departajare continuă cadru cu cadru, până când o echipă înscrie și cealaltă nu, caz în care echipa care înscrie, câștigă. Niciun jucător nu poate trage de două ori până când toți cei de pe bancă nu au executat o aruncare.

O echipă care pierde un meci în prelungiri sau la lovituri de departajare va primi un punct în clasament; acordarea de puncte de joc echipelor învinse este un punct de dezbatere între fani și mass-media.

Shot-out-urile nu sunt implementate în playoff. Dacă un meci din playoff este la egalitate la sfârșitul timpului regulamentar, meciul intră în schimb într-o repriză de prelungiri de douăzeci de minute, 5 contra 5, cu moarte subită. Meciul continuă la nesfârșit în acest format până când se înscrie un gol; echipa care înscrie acest gol câștigă imediat meciul. Perioade suplimentare de 20 de minute de prelungiri se joacă, după cum este necesar, până când se înscrie golul câștigător.

Offside

Articolul principal: Offside

În hocheiul pe gheață, se spune că jocul este în offside dacă un jucător din echipa atacantă intră în zona de atac înaintea pucului (cu excepția cazului în care echipa defensivă aduce pucul în propria zonă). Atunci când are loc o încălcare a offside-ului, arbitrul de linie fluieră jocul mort, iar o confruntare se desfășoară în zona neutră. În timpul lock-out-ului din anii ’04-’05, liga a eliminat regula pasei de offside sau a pasei de pe două linii, care impunea oprirea jocului în cazul în care o pasă venită din interiorul zonei de apărare a unei echipe era finalizată pe partea ofensivă a liniei centrale, cu excepția cazului în care pucul a trecut linia înaintea jucătorului. Eliminarea offside-ului pe două linii a fost una dintre mai multe modificări ale regulilor menite să crească scorul general, care era în declin de la începutul anilor 1990.

Icing

Articolul principal: Icing

Icing-ul apare atunci când un jucător aruncă pucul peste linia centrală și peste linia de poartă a echipei adverse, fără ca pucul să intre în plasă. Atunci când se produce icing, un arbitru de linie oprește jocul dacă un jucător din apărare (altul decât portarul) atinge pucul înainte ca un jucător atacant să o poată face. Jocul se reia cu o confruntare în zona de apărare a echipei care a comis infracțiunea. Icingul nu este aplicat pentru o echipă care are echipa în inferioritate numerică. În cazul în care portarul face o mișcare de la plasa sa pentru a juca pucul, icing-ul este imediat anulat (spre deosebire de hocheiul minor și internațional, unde portarul trebuie să joace pucul pentru ca acesta să fie anulat). Icing-ul poate fi, de asemenea, anulat dacă, în opinia oficialilor, echipa care se apără a avut o oportunitate viabilă de a juca pucul înainte de a trece linia porții.

Potrivit regulilor care au urmat după lockout-ul din 2004-2005, dacă o echipă se face vinovată de icing-ul pucului, nu are voie să facă o schimbare de linie înainte de următoarea confruntare.

Sancțiuni

Articolul principal: Penalizare

O penalizare este o pedeapsă pentru încălcări ale regulilor. Un arbitru dictează toate penalizările, în timp ce arbitrii de linie pot dicta doar infracțiuni tehnice evidente, cum ar fi prea mulți oameni pe gheață. În NHL, arbitrul de linie poate, de asemenea, să dicteze penalități majore cu intenția de a vătăma pe care arbitrul le-ar fi putut rata.

În timpul unei penalități, jucătorul care a comis infracțiunea este trimis în boxa de pedeapsă. Infracțiunile mici sunt considerate penalități minore, iar jucătorul este ținut în afara gheții timp de două minute de joc. Infracțiunile mai periculoase, cum ar fi bătaia, sunt considerate penalizări majore și au o durată de cinci minute. Echipa penalizată nu poate înlocui jucătorul de pe gheață și, prin urmare, este lipsită de personal pe durata penalizării. În mod normal, echipele de hochei au cinci patinatori pe gheață (cu excepția portarului), astfel încât, dacă se dictează o penalizare minoră sau majoră, jocul devine cinci contra patru.

Această situație se numește joc de putere pentru echipa care nu a comis infracțiunea și eliminare de penalizare pentru echipa care a comis infracțiunea. O echipă are mult mai multe șanse să înscrie la un joc de putere decât în timpul jocului normal. În cazul în care echipa penalizată primește un gol în timpul unei penalizări minore, penalizarea încetează imediat. Spre deosebire de penalizările minore, penalizările majore trebuie executate până la finalizarea lor completă, indiferent de numărul de goluri marcate în timpul jocului de putere.

Există excepții de la regula în care o echipă nu poate înlocui un jucător pe gheață după o penalizare: penalizările majore reciproce pentru bătaie, în cazul în care există doi participanți la o bătaie, vor face ca fiecare persoană să primească câte cinci minute, dar penalizările nu vor afecta forța pe gheață a niciunei echipe (jocul rămâne cinci la cinci), cu excepția cazului în care se consideră că un jucător este instigatorul bătăii, acel jucător va primi o penalizare minoră de două minute. Există, de asemenea, sancțiuni minore „coincidente”, în care penalitățile dictate împotriva ambelor echipe sunt simultane și de durată egală, astfel încât niciuna dintre echipe nu beneficiază de un joc de putere. Jucătorii sunt lăsați să iasă din boxa de pedeapsă la oprirea jocului

Există, de asemenea, sancțiuni de joc și de 10 minute care sunt rezervate pentru infracțiuni cum ar fi contestarea continuă a unui apel cu un oficial sau pentru sancțiuni cu intenția de a răni. Contravențiile nu afectează forța pe gheață a echipei contraveniente, deși sunt de obicei însoțite de o sancțiune minoră, dublă minoră sau majoră de cinci minute.

Diferite combinații de penalizări pot avea ca rezultat, de asemenea, meciuri precum 5 contra 4, 5 contra 3, 4 contra 3, 4 contra 4 sau (rareori) 3 contra 3.

1. Diamos, Jason. (16 septembrie 2005). New Rule Will Take a Weapon Away from Brodeur. New York Times (necesită abonament). Retrieved on 2007-03-02.
  2. Jones, Tom. (18 septembrie 2005). Brodeur nu se descurcă bine cu noua regulă. St. Petersburg Times. Retrieved on 2007-03-02.
  • Official NHL Rulebook

Liga Națională de Hochei

Anaheim Ducks

Arizona Coyotes (se mută în Central pentru 2021-22)